Uncategorized @et

Kinesioteip

Sõna kinesio on tuletatud sõnast kinesioloogia ja see tähendab liikumist. Kinesioteip ja spetsiaalne kinesioteipimise meetod leiutati juba rohkem kui 30 aastat tagasi Jaapanis Dr. Kenzo Kase poolt, eesmärgiga toetada kehaomaseid tervenemisprotsesse. Dr. Kase loodud elastne ja nahasõbralik teip aitab taastada, parandada ning soodustada lihaste ja liigeste liikumist. Kinesioteipimine on tõestanud oma efektiivsust ravimeetodina. Seda kasutatakse laialdaselt kogu maailmas nii spordimeditsiini kui füsioteraapia valdkonnas, aga ka koduses ravis.

KINESIOTEIBI OMADUSED

Lateksivaba nahasõbralik teip on valmistatud 100% puuvillasest kangast ja kaetud soojusega aktiveeruva akrüülliimiga. Teibi paigaldamisel tasub meeles pidada, et hõõrumine aitab sellel paremini kinnituda keha pinnale. Teibi paksus ja raskus on ligilähedane meie nahale – laseb nahal hingata, on vee- ja
higistamiskindel ning püsib sportimisel ja pärast pesu. Ei piira liikumist, püsib nahal mitu päeva ning on saadaval erinevates toonides ja mustrites.

KUIDAS KINESIOTEIP TOIMIB

Kuidas saab miski, mis ei sisalda ravimeid olla nii efektiivne valu, põletiku ja turse leevendamisel? See kõik on seotud sellega, kuidas kinesioteip mõjutab nahka, naha all paiknevaid närve ja lümfiringet vigastatud piirkonnas. Kui lihas on ülekoormatud või vigastatud, siis see muutub põletikuliseks ja tursub.Tursunud lihas
survestab seestpoolt nahka, mille tagajärjel kokkusurutud lümfiringe aeglustub. Lümfivedeliku kuhjumisel aktiveeruvad valuretseptorid ja tulemuseks on valuaisting, mis nõrgestab kahjustatud lihast ja aeglustab paranemist. Kinesioteibi toimemehhanism seisneb selles, et kui venitusasendisse viidud lihasele paigaldada
kinesioteip, siis selle normaalasendisse viimisel tekivad teibile ja selle all asetsevale nahale väikesed kortsukesed. Kortsukesed tekitavad nn. naha ülesse tõstmise efekti ning suurendavad vaba ruumi naha ja nahaaluse koe vahel. Selle tulemusel paraneb lümfivedeliku ringlus ja kiireneb iseeneselik paranemisprotsess. Valuvaba liigutamine koos teibi pideva nahka tõstva toimega kiirendab oluliselt kudede taastumist, tursete alanemist ning lihaste jõu-ja elastsusomaduste paranemist.

KINESIOTEIBI KASULIKUD TOIMED

Vähendab valu. Alandab põletikku ja turset. Ennetab ja/või leevendab krampide teket. Kiirendab ülekoormatud lihaste paranemist. Aitab taastada lihase pikkust, jõudu ja toonust. Toestab lihaseid/liigeseid ilma nende liikumisulatust piiramata. Võimaldab jätkata sportimist, juhul kui vigastus seda pärsib.

KINESIOTEIBI KASUTUSVALDKONNAD:

Kinesioteipi kasutatakse peamiselt spordivigastuste ennetamise ja ravimise valdkonnas. See on mõeldud kasutamiseks nii profisportlastele kui ka tavaharrastajaile, kelle prioriteediks on sportimist jätkata ka juhul, mil spordivigastus tulemusi pärssida võib. Samuti sobib kinesioteip edukalt inimestele, kes oma töös puutuvad kokku sundasenditega ja nende tõttu tekkinud lihaspingetega. Peamised vaevused mille puhul kinesioteipi kasutatakse on kõik skeletilihassüsteemiga seotud pinged ja valud. Kõige tüüpilisemalt alaseljavalu, kaelapinge, põlveliigese valu jne. Teip toimib väga hästi tursete ja sinikate korral. Lisaks on võimalik leevendada näiteks menstruatsioonivalu ja seedehäireid. Kinesioteibi mõju sõltub peaasjalikult teibi paigaldamise oskusest ja põhimõtete tundmisest. Kinesioteipide värvid ei erista teibi tugevust ega mõjusust, kõik on sarnaselt valmistatud.

 

SOOVITUSED KINESIOTEIBI ISESEISVAKS KASUTAMISEKS:

1) Kui võimalik,siis enne kinesioteibi kasutamist konsulteeri füsioterapeudiga ja järgi tema poolt antud juhiseid.
2) Selleks et kinesioteip paremini peal püsiks:
– Puhasta teibitava piirkonna nahk õlist, higist ja mustusest.
– Samuti tuleks teibitavast piirkonnast eemaldada tihedam karvastik.
– Lõika teibi nurgad kumeraks.
3) Teibi paigaldamiseks:
– Tundliku naha puhul soovitame kasutada väikest test-tükki. Peata kasutamine kohe kui
tekib nahaärritus!
– Leia valulik lihas.
– Lõika teipimiseks sobiva pikkuse ja laiusega teip.
– Vii valulik lihas venitatud asendisse ja aseta kinesioteip seda liigselt venitamata selle peale.
– Hõõru paigaldatud kinesioteipi 3-4 korda, et see paremini kinnituks.
– Kui kinesioteip on õigesti paigaldatud, tekivad lihase normaalasendisse viimisel teibi peale
kurrud.
– Ebamugavustunne ja sümptomite püsimine on peamine negatiivne mõju, mida valesti
paigaldatud kinesioteip endaga kaasa toob.
Kinesioteip eemalda nahalt rahulikult, karvakasvamise suunas ja teise käega nahka hoides. Nii väldid naha kahjustamist. Hoia teipi lastele kättesaamatus kohas, eemal otsesest päikesevalgusest ja kõrge temperatuuriga keskkonnast.
Proovi kinesioteipimist enne kui valuvaigistite järele haarad ja lase oma kehal ise paraneda.