Pulssoksümeeter

Pulssoksümeeter- vere hapnikusisalduse mõõtja

Pulssoksümeeter on meditsiiniline seade, mida kasutatakse vere hapnikusisalduse hindamiseks ning mis mõõdab pulssi ja vere hapnikusisalduse protsenti, kuvades tulemused koheselt digitaalsele ekraanile. See on kasulik abiline näiteks neile, kellel on südamepuudulikkus, uneapnoe, krooniline kopsuhaigus, bronhiaalastma, aga ka näiteks sportlastele vere hapnikusisalduse jälgimiseks.

Miks kasutada pulssoksümeetrit?

Pülssoksümeeter on südame töö jälgimiseks: kuidas tal õnnestub verd ümber keha ringlema panna ja hapnikuga varustada. Iga kvaliteetne pulssoksümeeter määrab vere hapniku- sisalduse väga täpselt ja minimaalse veaga ning aitab teatud tõsiste haiguste korral oma seisundit palju efektiivsemalt jälgida. Niisiis on tegu tervist monitooriva seadmega. Pulssoksümeetri langevad näidud aitavad vahel olukorra halvenemist näidata juba enne seda, kui haiguse süvenemisele viitav pidev õhupuuduse ja hingamisraskuse tunne ei ole veel tekkinud.

Kuidas seadet kasutada?

Õnneks pole seadme kasutamine raketiteadus – pane see lihtsalt sõrme (tavaliselt nimetissõrme) otsa nii kaugele kui võimalik. Seejärel teostatakse mõõtmine vastavalt seadmega kaasas olevatele juhistele. Et seade näitaks tulemusi õigesti ära liigu seadme töö ajal, sõrm peab olema soe ning sõrmeküüned ei tohi olla väga pikad. Mõõtmistulemusi võib samuti häirida küünelaki või geelküünte kandmine ja pigmenti sisaldavate kreemide kasutamine. Pulssoksümeetri LED valgus tungib läbi nahakoe, et vere hapniku kogus tuvastada. Esimesed tulemused peaksid ilmuma minuti jooksul.

Kuidas pulssoksümeeter hapnikku tuvastab?

Hapnik liigub läbi keha koos hemoglobiinimolekulidega, seega arvutab pulssoksümeeter hemoglobiini hapnikuga küllastumise taseme, mida väljendatakse protsentides. Kui pulssoksümeeter asetada sõrmele, kasutab see kahte LED-i. Esimene tuvastab küllastumata, teine küllastunud verd. Seejärel arvutab pulssoksümeetrisse
ehitatud detektor nende kahe pirni valguse neeldumise, mis määrab hapniku koguse veres.

 

 

Mida ekraanil olevad numbrid näitavad?

Kvaliteetne pulssoksümeeter näitab tavaliselt kahte näitu:
1. SpO2– vere hapnikusisaldus protsentides.
2. PRbpm– pulsisagedus löökides minutis

Tavaline ja tervislik vere hapniku küllastustase (SpO2) on vahemikus 95-100%. Antud tasemest madalamad väärtused võivad viidata hingamishäiretele ja vajavad uurimist. Väärtused alla 95% tähendavad hapnikuvaeguse ohtu (91% kuni 94%). Hapnikuvaegus ehk  hüpoksia on seisund, mille korral kudede varustamine hapnikuga langeb alla teatud füsioloogilise alampiiri. Tee kordusmõõtmine tunni jooksul – kui näit püsib sama, võta ühendust oma arstiga.

Alla 90% näit viitab olulisele hapnikuvaegusele. Tee kordusmõõtmine paari minuti jooksul uuesti. Kui näit püsib endiselt madal, pöördu esimesel võimalusel arsti poole. Ise autot juhtida ei tohiks. Pulsisagedus (PRbpm) näitab südamelöökide arvu ühes minutis. Tavaliselt vastab pulsisagedus südamelöökide arvule. Üldiselt jääb inimeste pulsisagedus vahemikku 60 – 90 lööki.

 

 

 

Mida pulssoksümeetrit valides silmas pidada?

Turul olevate pulssoksümeetrite mudelite valik on väga lai ning sobivaima valimine võib olla keeruline. Siin on mõned nüansid, mida meeles pidada, kui oled valimas pulssoksümeetrit: Alustuseks tasub teada, et CE kvaliteedimärgis tähendab, et seade vastab kvaliteedistandarditele ning on usaldusväärne.
Enamus mudelitel on värviline ekraan, toiteks on kas parareid või aku, osadel on sisse ehitatud ka mälu – see hõlbustab tervisel silma peal hoidmist.
Endale sobivat mudelit valides tasuks vaadata, kas seadmel on automaatne väljalülitus, patarei tühjenemise indikaator, reguleeritav ekraani eredus, 4 või 7 ekraanivormingut.
Kui pulssoksümeetrit kasutab vanem inimene, kelle silmanägemine on halvenenud või kannatate ise nägemisprobleemide all, siis on väga oluline jälgida, et pulssoksümeetri näidud oleksid hästi loetavad ja ekraan piisavalt suur. Mõned pulssoksümeetrid sobivad kasutamiseks ainult täiskasvanutele, teised ainult lastele.
Enne kui otsustada, millist pulssoksümeetrit valida, tuleb välja selgitada, kas konkreetne mudel sobib inimesele, kellele see ostetakse.

 

Meie valikus on:

 

 

Pulssoksümeeter Beurer

 

Pulssoksümeeter lastele